217k views
1 vote
An object is thrown directly up (positive direction) with a velocity (vo) of 20.0 m/s and do= 0. How high does it rise (v = 0 cm/s at top of rise). Remember, acceleration is -9.80 m/s2.

d = _________ m

A. 1.02
B. 2.04
C. 20.4
D. 40.8

User Oneka
by
6.7k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The value of d is 20.4 m.

(C) is correct option.

Step-by-step explanation:

Given that,

Initial velocity = 20 m/s

Final velocity = 0

We need to calculate the time

Using equation of motion


v = u+gt

Where, u = Initial velocity

v = Final velocity

Put the value into the formula


t = (20)/(9.8)


t= 2.04\ sec

We need to calculate the distance

Using equation of motion


s = ut+(1)/(2)gt^2


s=0+(1)/(2)*9.8*(2.04)^2


s=20.4\ m

Hence, The value of d is 20.4 m.

User Jmcopeland
by
7.4k points