50.4k views
3 votes
What is the unit rate of $9 for 6 cans of soup

User Dipu
by
7.4k points

2 Answers

5 votes
If 6 cans is $9 then we have to divide 9 by 6 to get the cost for one can.
9/6 = 1.5
So the cost for 1 can of soup is $1.50
User Abjbhat
by
8.0k points
5 votes
you're trying to find how much it would cost for 1 can of soup so you would divide $9 by 6 because to get 6 cans to 1 can you need to divide 6 by 6:

$9.00÷6= $1.50

so the unit rate is $1.50

hope this helps : )
User Omar Abdelhafith
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories