27.2k views
0 votes
A 4,000 ml solution of agno3 contains 17.00 g of solute in water. calculate the molar concentration of the solution. 0.03 m 0.4 m 908 m 700 m

2 Answers

2 votes
v=4,000 ml
M(AgNO₃)=170 g/mol
m(AgNO₃)=17.00 g

n(AgNO₃)=m(AgNO₃)/M(AgNO₃)

c=n(AgNO₃)/v=m(AgNO₃)/{vM(AgNO₃)}

c=17.00/{4,000*170}=2.5*10⁻⁵ mol/L≈0.03 mmol/L
User Dmitri Zagidulin
by
6.3k points
4 votes

Answer: 0.03 M

Explanation: Molarity of a solution is number of moles of solute dissolved per liter of the solution.


Molarity=(n* 1000)/(V_s)

where,

n= moles of solute


Moles=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}=(17g)/(170g/mol)=0.1moles


V_s = volume of solution in ml = 4000 ml

Now put all the given values in the formula of molarity, we get


Molarity=(0.11mole* 1000)/(4000ml)=0.03mole/L

Therefore, the molarity of solution will be 0.03M.

User Ngoa
by
6.6k points