Answer:
5.3 M
Step-by-step explanation:
Given data
- Moles of solute: 8.0 moles
- Volume of solution: 1.5 liters
The molar concentration or molarity (M) is the quotient between the moles of solute and the volume of solute expressed in liters.
M = moles of solute / volume of solution (L)
M = 8.0 mol / 1.5 L
M = 5.3 mol/ L = 5.3 M
The molarity of the solution is 5.3 M.