30.6k views
1 vote
In a certain population of rabbits, the allele for brown fur is dominant over the allele for white fur. If 20 out of 100 rabbits have white fur, what is the allele frequency for the recessive allele? The Hardy-Weinberg equation is: [homozygous dominant]2 + 2[heterozygous] + [homozygous recessive]2 =

2 Answers

6 votes
Brown fur (p) is dominant
White fur (q) is recessive
p2 + 2pq + q2 = 1
If 20 out of 100 have white fur (qq only), then q2 = 20% = 0.20
Recessive allele (q) = sr(q2) = sr(0.2)
--> q = 0.447 = 44.7%
User Victor Trusov
by
6.1k points
2 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

what is the allele frequency for the recessive allele?

p2 + 2pq + q2 = 1 and p + q = 1

p = frequency of the dominant allele in the population

q = frequency of the recessive allele in the population

p2 = percentage of homozygous dominant individuals

q2 = percentage of homozygous recessive individuals

2pq = percentage of heterozygous individuals

brown is dominant

white is recessive =20%

the
q^(2)=20%

find the square root of both sides

q=
√(0.2)

q=0.447

is the allele frequency for the recessive allele

q^2=0.2

User Shiva Achari
by
7.9k points