136k views
5 votes
Which of these rate descriptions represent unit rates?Check all that apply.

a. 100 calories for 2servings
b. $5 for every pound
c. 1 mile per 3 hours
d. 4 words per minute
e.$2 for every 30 minutes

User Mild Fuzz
by
8.4k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$5 for every pound

4 words per minute

Explanation:

here!

User TikTaZ
by
8.3k points
2 votes

Answer: It is B ($5 for every pound) and D (4 words per minute)

Explanation:

They are both unit rates. The others are not.

User Graell
by
8.2k points

No related questions found