6.9k views
3 votes
Can someone please help I need help with all of this​

Can someone please help I need help with all of this​-example-1
User Arthur P
by
4.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Explanation:

Answer 1 :

x=5

25/30 = 5/6 because it is divided/multiplied by a factor of 5

Answer 2 :

1 donut = 45cents

$2.70 / 6 = 45cents

Answer 3 :

3/10 =

1.5/5

or

6/20

or

9/30

or

30/100

Answer 4 :

x=15

3/8 = 15/40 because it is divided / multiplied by a factor of 5

Answer 5:

1 oz is 0.14 cents

$1.68 / 12oz = 0.14 cents

Good Luck!

User Sarath TS
by
4.8k points