212k views
0 votes
How many moles of CO2 are produced when 35.0 moles of c2h2 react completely

User Pengson
by
6.3k points

1 Answer

4 votes
2C₂H₂ + 5O₂ = 4CO₂ + 2H₂O

n(C₂H₂)=35.0 mol

n(CO₂)=2n(C₂H₂)

n(CO₂)=2*35.0 mol = 70.0 mol
User MichaelMilom
by
6.7k points