93.9k views
5 votes
PLEASE ANSWER QUICKLY

A running track in the shape of an oval is shown. The ends of the track form semicircles. A running track is shown. The left and right edges of the track are identical curves. The top and bottom edges of the track are straight lines. The track has width 46 m and length of one straight edge 150 m. What is the perimeter of the inside of the track? (π = 3.14) 392.00 m 372.22 m 444.44 m 588.88 m

User DoctorRuss
by
7.7k points

2 Answers

3 votes

the answer is 444.44

User MCardinale
by
7.3k points
6 votes
P L E A S E A N S W E R Q U I C K L Y

O K I W I L L

P = 2L + (3.14)D
P = 2(150) + (3.14)(46)
P = 300 + 144.44
P = 444.44

T W O S E M I C I R C L E S = O N E C I R C L E

Y O U N E E D TO F I N D T H E C I R C U M F R E N C E A N D T W O L E N G T H S T O S O L V E
User Arnaud SmartFun
by
6.8k points