4.2k views
4 votes
The shirt you want to buy is 15% off from $32.50. How much will your shirt be?

User Gertrude
by
6.9k points

2 Answers

2 votes
15% off $32.50 means a reduction of 15% x 32.5 = $4.875
And the paid cost is 32.5 - 4.875 = $27.625

Another method: the discount is 15% of te 100%, that means he will be
only 85% (100% - 15%) of the 32.5,, then the paid price will be 32.5 x 85%
or 32.5 x 0.85 = $27.625
User Elnigno
by
6.6k points
1 vote
It is $27.62 you would save $4.875, you round that up to 88 and you subtract from 32.50 and thats your answer
User Negacao
by
6.8k points