5.0k views
0 votes
Calculate number of moles in 10.6g of sodium carbonate

1 Answer

6 votes
m Na₂CO₃: 23g×2 + 12g + 16g×3 = 106 g/mol
------------------------------
1 mol ------- 106g
X ------------ 10,6g
X = 10,6/106
X = 0,1 mol Na₂CO₃
User Npdoty
by
8.1k points