99.6k views
2 votes
If a high voltage transformer has 100 primary turns and 50,000 secondary turns and is supplied by 220v and 100a, what are the secondary voltage and current

User Drtobal
by
7.0k points

1 Answer

2 votes
Ratio of primary turns to secondary turns = 100/50000=1/500
Voltage = 220*500=110000
Power = 220*100=22000W
Current in secondary coil=22000/110000=0.2A
User Ritveak
by
7.1k points