137k views
5 votes
Sam is a chef. he has a savings account of $500 and a car worth $7,569. he owes $450.23 on his new stereo. calculate sam's net worth.

User Jldupont
by
7.1k points

2 Answers

6 votes
500+7569-450.23=7618.77
User Gamote
by
6.9k points
5 votes

Answer:

$7,618.77.

Explanation:

We have been given that Sam has a savings account of $500 and a car worth $7,569. he owes $450.23 on his new stereo. We are asked to find Sam's net worth.


\text{Net worth}=\text{Assets}-\text{Liabilities}


\text{Sam's net worth}=(\$500+\$7,569)-\$450.23


\text{Sam's net worth}=\$8,069-\$450.23


\text{Sam's net worth}=\$7,618.77

Therefore, Sam's net worth is $7,618.77.

User JAM
by
7.1k points