201k views
2 votes
A backpack has a mass of 8 kg. It is lifted and given 54.9 J of gravitational potential energy. How high is it lifted?

A backpack has a mass of 8 kg. It is lifted and given 54.9 J of gravitational potential-example-1
User Hmmm
by
6.9k points

1 Answer

3 votes
m=4kg
Eg=54,9J
g≈9,8m/s²

h=?

Eg=m*g*h
h=Eg/(m*g)=54,9J/(8kg*10m/s²)≈0,7m

answer: A




"Non nobis Domine, non nobis, sed Nomine tuo da gloriam."



Regards M.Y.

User Peter Elespuru
by
6.4k points