84.7k views
4 votes
Gallium is produced by the electrolysis of a solution obtained by dissolving gallium oxide in concentrated NaOH(aq). Calculate the amount of Ga(s) that can be deposited from a Ga(III) solution by a current of 0.200 A that flows for 40.0 min.

User Nowshath
by
7.7k points

1 Answer

4 votes
Ga₂O₃ + 2NaOH + 3H₂O = 2Na[Ga(OH)₄]

[Ga(OH)]⁻ + 3e⁻ = Ga + 4OH⁻

n(Ga)=It/(zF)

I=0.200 A
t=40.0 min=2400 s
z=3
F=96485.33 Kl/mol

n(Ga)=0.200*2400/(3*96485.33)=0.00166 =1.66*10⁻³ mol
User Jboeke
by
6.6k points