78.8k views
0 votes
A college professor's compensation package includes the total cost of a $350-per-month health insurance plan, the total cost of a $45-per-month life insurance plan, and a salary of $65,000 per year. What is the yearly value of the compensation package?

2 Answers

5 votes
69740 WOULD BE THE CORRECT ANSWER
User Sande
by
7.4k points
4 votes

350+45=395 since its monthly times It by 12

395*12=4,740 plus the salary

4,740+65,000 = 69,740

so that package is worth $69,740

User Dibs
by
7.1k points