206k views
0 votes
A train leaves the station heading west on the tracks. It takes the train 8 seconds to reach 80 miles per hour. It completes the entire 160 mile trip in two hours. Calculate the train's average speed and velocity over the two hour trip. Show your work. Identify if Each of the measurements are a scalar or vector quantity.

It needs work not just a simple answer I'm confused on it and I would like to know how to break it down

2 Answers

4 votes
im not sure about most of this but ill try to help

so there are three formulas you need to know first: the formula for rate distance and time.

to find distance:
distance = rate * time

to find time:
time = distance / rate

and to find rate (which is what we need)
rate = distance / time


now we just use our formula and plug in the numbers

rate = distance * time

rate = 160 / 2 = 80

so our rate is 80. thats all i know i have no idea about the rest but i always use these messurments. im sure you can google most of it to get other formulas and calculators though. sorry i couldnt help much! good luck :D
User Swantewit
by
6.5k points
4 votes

Answer:

80 miles per hour

Step-by-step explanation:

Average speed is defined as the ratio of total distance traveled by the total time taken.

Average speed = total distance traveled / total time taken

Its S.I. unit is m/s and it is a scalar quantity.

Average velocity is defined as the ratio of total displacement covered to the total time taken.

Average velocity = total displacement covered / total time taken

Its S.I. unit is m/s and it is a vector quantity.

According to the question, the displacement and the distance both are same as the train travels in a straight line.

Total distance = total displacement = 160 miles

Total time = 2 hours

Average speed = 160 / 2 = 80 miles per hour

Average velocity = 160 / 2 = 80 miles per hour

User N Jay
by
6.7k points