Answer:
M = 30 and S = 105.00
Explanation:
The cost of a typewriter = $75.00
Marked up on cost (M)= 40%
We will find out marked up (M) =
× 75
= 0.40 × 75
M = 30
Now we will find out Selling price by adding cost of typewriter and marked up cost.
75.00 + 30 = 105
S = $105.00
Therefore,
M = 30 and S = 105.00