menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Antoine has $18.20 to spend on some oranges and a pumpkin. Oranges cost $1.30 per pound, and a pumpkin costs $5.20. The inequality 1.30x + 5.20 ≤ 18.20 models this situation, wh…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Antoine has $18.20 to spend on some oranges and a pumpkin. Oranges cost $1.30 per pound, and a pumpkin costs $5.20. The inequality 1.30x + 5.20 ≤ 18.20 models this situation, wh…
asked
Oct 24, 2018
53.0k
views
3
votes
Antoine has $18.20 to spend on some oranges and a pumpkin. Oranges cost $1.30 per pound, and a pumpkin costs $5.20. The inequality 1.30x + 5.20 ≤ 18.20 models this situation, where x is the number of pounds of oranges.
Mathematics
high-school
Amr Saber
asked
by
Amr Saber
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
x= 10.
1.30(10) + 5.20 = 18.20
i don't necessarily understand what you are getting at with this question. hope i helped
SamuelKDavis
answered
Oct 31, 2018
by
SamuelKDavis
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 26, 2019
173k
views
HELLPP! Antoine has $18.20 to spend on some oranges and a pumpkin. Oranges cost $1. 30 and a pumpkin costs $5. 20. The inequality 1.30x + 5. 20 models this situation, where x is the number of pounds of
Cristian Bitoi
asked
Mar 26, 2019
by
Cristian Bitoi
7.9k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
173k
views
asked
Apr 1, 2019
157k
views
HELLPP! Antoine has $18.20 to spend on some oranges and a pumpkin. Oranges cost $1. 30 and a pumpkin costs $5. 20. The inequality 1.30x + 5. 20 models this situation, where x is the number of pounds of
Lydal
asked
Apr 1, 2019
by
Lydal
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
157k
views
asked
Oct 9, 2020
103k
views
Antoine has $18.20 to spend on some oranges and a pumpkin. Oranges cost $1.30 per pound, and a pumpkin costs $5.20 The inequality 1.30x + 5.20 18.20 models this situation, where x is the number of pounds
EEM
asked
Oct 9, 2020
by
EEM
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
103k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org