210k views
4 votes
The Ksp of AgCl is 1.8 × 10–10. How do you know that mixing equal amounts of 0.04M solution of AgNO3 and 0.002M solution of NaCl will lead to the formation of a precipitate?

User RaceBase
by
6.5k points

1 Answer

5 votes
AgNO₃ + NaCl = NaNO₃ + AgCl↓

c(AgNO₃)=0.04 mol/L
c(NaCl)=0.002 mol/L ⇒ n(AgCl)/L=0.002 mol/L

Ksp=[Ag⁺][Cl⁻]
the solubility of silver chloride
√Ksp=1.34*10⁻⁵ mol/L

n(AgCl)/L>√Ksp the precipitate of silver chloride is formed
User Ankit Aman
by
7.5k points