163k views
1 vote
[H2O] = 0.077 M

[Cl2O] = 0.077 M
[HClO] = 0.023 M

What is the equilibrium constant for the reaction at this temperature?

User Shreesha N
by
6.8k points

1 Answer

4 votes
Cl₂O + H₂O ⇄ 2HClO


K = [HClO]²/[Cl₂O][H₂O]
K = (0,023)²/(0,077×0,077)
K = 0,000529/0,005929
K 0,0892

:)
User Xrado
by
6.8k points