208k views
3 votes
How much potential energy does a 20-kg barrel have when it is in the truck whose floor is 5.0 m above the ground? P.E. = J

User Geg
by
6.9k points

2 Answers

3 votes
the answer is 980 J.
User LoveNoHate
by
7.3k points
5 votes

Answer:

Potential energy, PE = 980 J

Step-by-step explanation:

It is given that :

Mass of the barrel, m = 20 kg

Height above the ground surface, h = 5 m

We have to find the potential energy of the barrel. Potential energy is given by the product of mass of an object, acceleration due to gravity and height above the ground surface.

Mathematically, the expression for potential energy is given by :

PE=mgh


PE=20\ kg* 9.8\ m/s^2* 5\ m

PE= 980 Joules

Hence, this is the required solution.

User Irfan Ahmed
by
7.4k points