94.8k views
1 vote
Aubrey buys 3 pens and 5 pencils for $15. She may also buy 4 pens and 6 pencils for $19. How much does one pencil cost?

1 Answer

3 votes
each pencil costs $1.5.
User Liewl
by
7.6k points