menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Aubrey buys 3 pens and 5 pencils for $15. She may also buy 4 pens and 6 pencils for $19. How much does one pencil cost?
asked
Jun 2, 2018
94.8k
views
1
vote
Aubrey buys 3 pens and 5 pencils for $15. She may also buy 4 pens and 6 pencils for $19. How much does one pencil cost?
Mathematics
high-school
Ashiq Imran
asked
by
Ashiq Imran
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
each pencil costs $1.5.
Liewl
answered
Jun 6, 2018
by
Liewl
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 19, 2017
183k
views
aubrey buys 3 pens and 5 pencils for $15 she may also buy 4 pens and 6 pencils for $19 how much does one pencil cost
LMVogel
asked
Sep 19, 2017
by
LMVogel
8.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
183k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity