235k views
2 votes
What is the price per cubic inch for the extra large tub

User VGO
by
7.8k points

1 Answer

5 votes
The original problem states the volume of the tub and its price. The volume of the tub is supposed to be 785 cubic inches and the price is $9.99. To get the rice per cubic inch, we simply divide the price by the volume. So,
$9.99/785 = $0.0127/cubic inch
User Navruk
by
8.3k points

No related questions found