2.8k views
16 votes
A gas station is charging $1.29 per gallon of gas. What would be the price for a liter of gas?​

User Greybeard
by
5.1k points

1 Answer

3 votes

Answer: $0.343/liter

Explanation: $1.29/gallon x 1 gallon/3.78541 liters = $0.343/liter

User Dorvalla
by
5.9k points