71.1k views
3 votes
At Chester’s Bakery, a box of 12 donuts sells for $8.50. What is the unit price of the donuts in the box, rounded to the nearest cent?

2 Answers

3 votes
you would take 8.50 and divide it by 12.
to get $0.71
User Crew HaXor
by
7.8k points
2 votes
its about $0.71 per donut
User Derryck
by
7.4k points