Part A: Company A: y= 24d + 25
Company B: y = 22d + 40. (variable d = time in days) (y = cost)
Part B: Company A: y = 24(4) + 25
y= 96 + 25
y= $ 121
Company B: y = 22(4) + 40
y = 88 + 40
y = $ 128
Therefore, Company A charges $7 dollars cheaper than Company B.
Part C: Company A: y = 22(6) + 40
y = 144 + 29
y = $169
Company B: y = 22(6) + 40
y = 132 + 40
y = $172
172 - 169 = $3. You will save $3.00
Hope this helps...