50.1k views
3 votes
a singer emits a note of frequency 200hz. calculate the wavelength of the note. (speed of sound in air= 340m/s). please help me somebody

1 Answer

1 vote
Wavelength = Speed / Frequency = 340/200= 1.7m
User Derek Johnson
by
7.0k points