10.1k views
3 votes
How many oxygen atoms are present in one molecule of nickel hydroxide, Ni(OH)2? (2 points)

1

2

3

4

User Labs
by
6.9k points

2 Answers

1 vote
Nickel hydroxide

Ni(OH)₂

1 atom of Ni

2 atom of O

2 atom of H

answer B

hope this helps!
User MHogge
by
7.3k points
3 votes

Answer : The correct option is, 2

Explanation :

The given molecule is,
Ni(OH)_2. It is made up of 1 mole of nickel ion and 2 mole of hydroxide ion.

In the given molecule of nickel hydroxide :

The number of nickel atoms = 1

The number of oxygen atoms = 2

The number of hydrogen atoms = 2

Hence, the number of oxygen atoms present in one molecule of nickel hydroxide is, 2.

User Kevin Carmody
by
7.0k points