127k views
4 votes
Can someone please help me

Henry is starting a t-shirt printing business and plans on selling each shirt for $30, with his cost being $8 per shirt. The equipment will cost $1200. Henry orders 600 shirts and determines that the profit for his new business is modeled by the function p = 22x - 1200. What is the range of this function in this context
A) {0 ≤ x ≤ 500}
Eliminate
B) {0 ≥ x ≥ 500}
C) {-1,200 ≤ P ≤ 2,000}
D) {-1,200 ≤ p ≤ 12,000}

User StoneBird
by
6.8k points

2 Answers

5 votes

Answer:

{0 ≤ x ≤ 600}

Explanation:

the answer is B

User Atiq Ur Rehman
by
6.9k points
2 votes
Given the function, P = 22x - 1200, be the model determining the profit of Henry's new business. Now, the lowest amount that P could generate would be when Henry does not sell any shirt. This gives x a value of 0 and P = 0 - 1200 = -1200.

Now, he can get the highest profit when he gets to sell all of the 600 shirts. Thus, we have x = 600 and P = 22(600) - 1200 = 12000.

Since the minimum and maximum values of P are -1200 and 12000, then the range of P would be {-1200 ≤ p ≤ 12000}.

Answer: D) {-1200 ≤ p ≤ 12000}
User Mthecreator
by
7.5k points