201k views
3 votes
Kevin is buying a necklace for his mom. The necklace costs 35$ there is discount for 40% off. how much those Kevin pay?

User Mihawk
by
7.0k points

2 Answers

3 votes
40% discount is paying 60$
35*0.60= 21$
User Tom Yeh
by
7.1k points
4 votes

40% off means he pays 60 % of the original price

35 x 60 % = 35 x 0.60 = 21


he pays $21

User SnehalK
by
7.4k points