15.6k views
0 votes
Product A is an 8 oz. bottle of cough medication that sells for $1.36. Product B is a 16 oz. bottle of cough medication that costs $3.20. Which product has the lower unit price?

User RogueDeus
by
5.8k points

1 Answer

4 votes
Unit price = price / quantify. In this case, unit price is $/oz.

Unit price for A =$1.36/8 oz = $0.17 / oz
Unit price for B =$3.20/16 oz = $0.20 / oz.

Therefore product A has a lower unit cost.
User Saani
by
5.7k points