197k views
5 votes
Joanna went to the farmers market to buy some apples and oranges. She bought 8 oranges and some apples. The cost per orange was $1.79 and the cost per pound of apples was $1.49. Joanna spent a total of $23.26 on apples and oranges at the farmers market.

User Tlegrand
by
7.2k points

1 Answer

0 votes
Well, 8 x 1.79 (8 oranges were bought) = 14.32. To find out how much money she spent take 14.32 from 23.26 and your answer will be 8.94. She spent $8.94 on Apples, if you want to go farther and see HOW MANY apples she bought divide 1.49 by 8.94 and you'll get 6. She bought 6 apples in all. :-) 
User TTS
by
7.7k points