155k views
12 votes
A crate of oranges costs $4 more than a bag of apples. Ike paid $52 for 3 crates of oranges and 5 bags of apples. How much does one bag of apples cost?

A. $4
B. $5
C. $6
D. $7

User Gorokizu
by
4.9k points

2 Answers

6 votes
Letter B is correct it’s the main sores of the place
User WKordos
by
4.9k points
10 votes

Answer:

B.5

Explanation:

o = orange crates and a = apple bags

$52 = 3o + 5a

sub in $5 for a and 5+4 for o

$52 = 3($5+$4) + 5($5)

$52 = $27 + $25

$52 = $52

User Mrry
by
6.1k points