Answer:
ratio = 9.67
Step-by-step explanation:
given,
initial velocity = v
final velocity = - 2 v
change in velocity = v-(-2v)
= 3 v
assuming the time be t = 0.31 s
acceleration =
=
= 9.67 v
ratio =
7.8m questions
10.5m answers