31.9k views
1 vote
How do I find this help please

How do I find this help please-example-1
User Voy
by
8.2k points

1 Answer

6 votes
area of the sector = 1/2 * r^2 * theta where theta is the angle subtended by the arc at the center ( in radians)

In this case m < theta = 360 - 235 = 125 degrees or 2.182 radians

So, the area of shaded area = 1/2 * 20^2 * 2.182 = 436.4 in^2
User Caub
by
7.1k points