1.
a. With the picture missing, and 8 appearing in the choices, a can only assume that the spinner has 8 equal sectors.
b. P(Event)=n(Event)/n(Sample space)
c. P(number greater than 2)=n{3,4,5,6,7,8}/n{1,2,3,4,5,6,7,8}=6/8=3/4
2.
a. Sample Space: {2I, 3A, 2M, 2T, H, E, C, N}, n(S)=13
Event T:"selecting T" has a probability of P(T)=n(T)/n(S)=2/13
Event A: "selecting A" has a probability of P(A)=n(3)/n(S)=3/13
Events A and T are mutually exclusive, so P(A or T)=P(A)+P(t)=5/13
3.
a. Event W: white socks, n(W)=3
b. n(Sample space)=n(S)=n(3W, 4B, 2C)=9
c. P(W)=n(W)/n(S)=3/9=1/3