48.7k views
14 votes
You bought a two liter container of cooking oil for $2.50. What is the cost per liter?

2 Answers

2 votes

Answer:

$1.25

Explanation:

.25 + .25= .50

$1.00 + $1.00 = $2.00

$2.00 + .50 = $2.50

User Iman Sedighi
by
6.7k points
0 votes

Answer:

$1.25

Explanation:

$2.50 / 2 = $1.25 per liter

User Adijo
by
5.3k points