181k views
1 vote
An 8-oz bottle of ketchup costs $1.39. If the unit rate stays the same, how much should a 14-oz bottle cost? $0.79 $2.43 $2.78 $1.45

User Shubhan
by
6.0k points

2 Answers

6 votes

Answer:

An 8-oz bottle of ketchup costs $1.39. If the unit rate stays the same, how much should a 14-oz bottle cost? $0.79 $2.43 $2.78 $1.45

$2.43

User VHao
by
6.3k points
4 votes
To find the unit rate you do

$1.39/8 oz.=.17

Then, you multiply the unit rate by the ounces

.17 * 14 oz. = $2.43
User EndlessSpace
by
5.6k points