21.0k views
4 votes
A boat is traveling with a velocity of 18 meters/second relative to water and the river is flowing at a velocity of 2.5 meters/second relative to the shore. What will be the velocity of the boat if the boat and the water are in opposite directions?

2 Answers

2 votes
Vt = Vboat - Vriver
Vt = 18 - 2.5 = 15.5 m/s

If the boat's direction is the same as the water, you sum the velocities of the river and the boat .
User Yeliz
by
6.4k points
1 vote

Answer:Velocity of boat is 15.5
(m)/(s)

Step-by-step explanation:Using equation of relative motion


V_(boat,water)=V_(boat)-V{water}

=>
V_(boat)=V_(boat,water)+V_(water)

where velocity of boat relative to water ,
V_(boat,water)=18 m/s

velocity of water,
V_(water)=-2.5(m)/(s)

and velocity of boat ,
V_(boat)=? (m)/(s) to be calculated.

Putting the known values in the above equation , we get


V_(boat)= (18-2.5)(m)/(s)=15.5(m)/(s)

User Mrfsb
by
7.8k points