26.7k views
5 votes
Two trains leave a city at the same time. One train goes west at a constant rate of 80 mph. The other goes east at a rate of 60 mph. How long will it take the trains to be 1,050 miles apart?

A. 75 hours
B. 17.5 hours
C. 13 hours
D. 7.5 hours

2 Answers

4 votes

Answer:

D

Explanation:

User John Pittaway
by
7.2k points
4 votes
f(x) = 80x
g(x) = 60x

h(x) = 140x
h(x) = 140(7.5)

so your answer seems to be D
User Robob
by
6.8k points