81.0k views
2 votes
What is the approximate volume of the cone? H=8 R=12

Use 3.14 for π .


1206 cm³

2170 cm³

3260 cm³

6510 cm³

2 Answers

5 votes
the correct answer is-

1206 cm³
User Chandana Kumara
by
6.9k points
5 votes
V=(1/3)hpir^2
v=(1/3)8pi12^2
v=(8/3)pi144
V=(1152/3)pi
v=384pi
pi=3.14 for this prob
v=1205.76 cm^3
1st option
User Sloriot
by
7.6k points