139k views
2 votes
Sam can make 12 salads in 20 minutes. At that rate, how many salads could Sam make in 45 minutes? Here is another one for more points.. You can buy 4 pairs of pants for $29.60. What is the unit price of the pants? :) pls help me..

1 Answer

1 vote
27 salads because if you out it in a proportion of 12/20=x/45 x= 27

the second question would be $7.40 because $29.60/4 is $7.40
User Aleksei
by
8.2k points