menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Sam can make 12 salads in 20 minutes. At that rate, how many salads could Sam make in 45 minutes? Here is another one for more points.. You can buy 4 pairs of pants for $29.60. …
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Sam can make 12 salads in 20 minutes. At that rate, how many salads could Sam make in 45 minutes? Here is another one for more points.. You can buy 4 pairs of pants for $29.60. …
asked
Oct 4, 2018
139k
views
2
votes
Sam can make 12 salads in 20 minutes. At that rate, how many salads could Sam make in 45 minutes? Here is another one for more points.. You can buy 4 pairs of pants for $29.60. What is the unit price of the pants? :) pls help me..
Mathematics
middle-school
Mostafa Soufi
asked
by
Mostafa Soufi
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
27 salads because if you out it in a proportion of 12/20=x/45 x= 27
the second question would be $7.40 because $29.60/4 is $7.40
Aleksei
answered
Oct 11, 2018
by
Aleksei
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 18, 2018
198k
views
Two pizzas and a salad cost $29.00. Three pizzas and 2 salads cost $46.00. How much is a pizza? How much is a salad? Write the system of equations that would be used to solve this problem.
Anushree
asked
Dec 18, 2018
by
Anushree
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
198k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org