185k views
5 votes
At takeoff a plane flies at an angle of 10 degrees with the runway. After it has traveled a ground distance of 2,800 ft. Find the vertical distance the plane has gained from takeoff.

User Edrezen
by
7.4k points

1 Answer

6 votes

Vertical distance gained from takeoff is 493.72 ft

Explanation:

Refer the figure.

Horizontal distance = AB = 2800 ft

Angle = ∠B = 10°

We need to find AC that is h.

We have


tanB=(AC)/(AB)\\\\tan10=(h)/(2800)\\\\h=2800* tan10=493.72ft

Vertical distance gained from takeoff = 493.72 ft

At takeoff a plane flies at an angle of 10 degrees with the runway. After it has traveled-example-1
User Rex Miller
by
6.7k points