182k views
0 votes
A person sitting in the top row of the bleachers at a sporting event drops a pair of sunglasses from a height of 24 feet. The function h = −16x2 + 24 represents the height h (in feet) of the sunglasses after x seconds. How long does it take the sunglasses to hit the ground?

1 Answer

7 votes
Well here's my work:
=16(2)+24
=32+24
=56

So 56 seconds.
User Darvex
by
7.8k points