to find the heat, you need to find the heat of ice at 0 and when it melts into liquid
heat ice= heat of fusion x mass
heat of liquid= specific heat x mass x ΔT
specific heat of water= 1.00 cal/g C
mass= 30 grams
ΔT= 30 - 0= 30C
heat of ice= 80 x 30= 2400 calories
heat of liquid= 1.00 x 30 x 30C= 900 calories
total heat= 2400 + 900= 330 calories
answer is E