182k views
2 votes
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?

A) $.30
B) $.35
C) $.45
D) $1.35

User Rogerio
by
7.6k points

2 Answers

4 votes
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?


Answer: B) $.35

The solution is $.35. To solve this problem we set up the following proportion
350=x
____1
1,000


User Floorish
by
7.7k points
2 votes
it would be B. $.35(divide 350 by 1000)
User Abhishek Gautam
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.