116k views
2 votes
What is the centripetal acceleration of a ball on a string that is whirled horizontally over a boy’s head? The radius of the circle is 1.8 meters, and the ball is traveling at 9.2 meters/second.

User LunaVulpo
by
7.1k points

2 Answers

2 votes

Answer:

E) 47 meters/second2

Step-by-step explanation:

Correct answer on plato/edmentum

User Lucyann
by
7.1k points
4 votes

Answer:

Centripetal acceleration of boy on a string is 47.02 m/s²

Step-by-step explanation:

It is given that,

Radius of the circle, r = 1.8 m

Speed of the ball, v = 9.2 m/s

Centripetal acceleration is given by :


a_c=(v^2)/(r)


a_c=((9.2)^2)/(1.8)


a_c=47.02\ m/s^2

Hence, the centripetal acceleration of a ball on a string that is whirled horizontally over a boy’s head is 47.02 m/s²

User Joaquim Oliveira
by
6.3k points