174k views
4 votes
26 gallons of gas cost $80.08. What is the unit rate for 1 gallon of gas?

2 Answers

4 votes
The answer is $3.08.
User Mark Evans
by
8.5k points
5 votes
The answer is $3.08 for 1 gallon of gas
User Santiago Bendavid
by
8.4k points