89.7k views
1 vote
Happy juice is on sale in the 3-quart 8-ounce size for $7.28 .The sale price for super juice in the 2-quart 9-ounce size is $5.84.Which brand is more expensive per ounce?

1 Answer

3 votes
Start with
one quart = 32 oz

So
3 qt 8 oz = 3+8/32 qt = 3.25 qt
2 qt 9 oz = 2+9/32 qt = 2.28125 qt

Unit cost of Happy Juice = $7.28/3.25 qt = $2.24 per quart
Unit cost of Super Juice = $5.84/2.28125 qt = $2.56 per quart

Leave it to you to decide which juice is more expensive.
User MagGGG
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.